loading

pondelok - piatok

10:00 - 18:00 hod

sobota

na objednávku

0905 900 084

dizax@dizax.sk

Závesy a záclony

Závesy a záclony

Textílie patria k moderným doplnkom, ktoré dodávajú do interiéru osobitý rozmer.Ich funkcia nie je len dekoračná, ale i praktická. Na prvý pohľad zanedbateľný prvok, ale i jednoduchá priehľadná záclona dokáže ovplyvniť celkový vzhľad interiéru. Dôležitým kritériom pri výbere záclon/závesov je účelnosť, materiál a štýl.


Typy a funkcia záclon a závesov


Záclona

je charakteristická polopriehľadnosťou až priehľadnosťou. Zabezpečuje tak filtráciu svetla a zároveň vytvára pocit súkromia pred okolitým vonkajším svetom. Záclony sa delia na žakárové, vitrážové, organzy a voály.

Žakárové záclony – najstarší typ, ktorý sa vyznačuje hrubšou štruktúrou a častým výskytom okrasnej bordúry v spodnej časti.

Vitrážové – krátke, vyšívané záclony, ktoré sa umiestňujú do kuchynských okien.

Organza – vyznačuje sa leskom, ľahkosťou a priehľadnosťou. Okrem klasickej bielej býva aj so vzorom, ktorý je buď vytkávaný alebo tlačený. Najčastejšie využívaná záclona pre praktickú údržbu, trvanlivosť a elegantný vzhľad je voál hladký, čipkovaný. V spodnej časti lemu je všité záťažové olovko, ktoré začisťuje a zároveň esteticky udržuje tvar záclony.


Záves

je druh textílie vyrábaný z rôznych tkaných materiálov. Zamedzuje prenikaniu svetla, zčasti izoluje vonkajšie zvuky, vytvára súkromie, zútulňuje a dekoračne dotvára interiér. Závesy sa delia na: vzorované, blackoutové, dimoutové, nehorľavé a crashované. Blackoutové závesy sú plne zatemňujúce. Z rubovej strany je guma bielej alebo šedej farby, ktorá zaisťuje nepriepustnosť a zároveň tuhosť závesu. Dimoutové závesy – látka z troch vrstiev, pričom stredná vrstva neprepúšťa svetlo. Oproti blackoutových závesov nezatemňujú stopercentne, avšak sú poddajnejšie a vyzerajú dobre z oboch strán. Crashované závesy - súľahko udržiavateľné a nadčasové pre svoj pokrčený vzhľad.


Závesy a záclony Závesy a záclony Závesy a záclony Závesy a záclony Závesy a záclony Závesy a záclony Závesy a záclony Závesy a záclony


Neodmysliteľnou súčasťou pri záclone a závese je riasiaca páska. Je našitá v hornej časti, odkiaľ zdôrazňuje štruktúru, dizajn a pravidelný prelom látky. Pri záclonách využívame pásku s hustejším riasením 1:2 ako pri závese 1:1,5; 1:1,3. Pásky: Ceruzková páska, Riasiaca páska X, Stuhy, Dvojskladová páska.

Materiálové spracovanie ako napr. (polyester, hodváb, bavlna, ľan, viskóza...) a výber konečného vzhľadu záclony alebo závesu vychádza zo vkusu budúceho majiteľa. Pri konzultácií ale berieme do úvahu praktickosť, údržbu a prašnosť v prostredí. Poskytujeme možnosť výberu od jednofarebných, vzorovaných, nadšívaných látok až po technické spracovanie a vešanie.


Na čo ale zavesiť záclonu a záves?

Závesné systémy sa rozdeľujú na klasické garníže a skryté menej nápadné koľajnice. Garníže majú široký výber jednoduchých tvarov až po zdobené koncovky, ornamentálne tvary ako aj farebné a materiálové prevedenie. V súčasnosti sú najčastejšie využívané koľajnice - jednodrážkové, dvojdrážkové, hranaté, oblé, rohové, zapustené drážky do sadrokartónu, kedy samotná koľaj nie je vidieť až po odsadené koľaje od stropu. Vzhľadom na stúpajúce nároky klientov vieme poradiť a zabezpečiť výber šitý na mieru podľa požiadaviek majiteľa, ako aj konkrétneho interiéru. Nechajte si poradiť u nás a my vám dotvoríme poslednú bodku za dizajnom vášho interiéru.


Mgr. Barbora Janegová

Tento projekt bol realizovaný s podporou EURÓPSKEJ ÚNIE

Európsky fond regionálneho rozvoja