loading

pondelok - piatok

10:00 - 18:00 hod

sobota

na objednávku

0905 900 084

dizax@dizax.sk

Sprchovací kút - výber sprchovej vaničky, alebo odtokového žľabu?

Sprchovací kút - výber sprchovej vaničky, alebo odtokového žľabu?

Pokiaľ staviate dom, alebo ste sa pustili do rekonštrukcie kúpeľne v byte, pravdepodobne rozmýšľate nad tým, ako vybrať vhodné obklady a sanitu tak, aby výsledok vyzeral čo najlepšie. Na dispozičné riešenie kúpeľne a farebné zladenie materiálov pomôže aj profesionálny 3D návrh.


V dnešnej dobe je možné nájsť množstvo výrobcov sanity, no dnes sa budeme venovať jednej základnej veci, a to výberu vaničky, alebo sprchového žľabu. Niekedy ťažké rozhodovanie, inokedy jasná voľba, môžeme si teda zhrnúť zopár základných faktov a zopár pre a proti spomínaných produktov.


Najčastejšie používané sprchové vaničky môžeme z hľadiska materiálu rozdeliť na tieto:


1, Akrylátové vaničky

2, Keramické vaničky

3, Vaničky z liateho mramoru

4, Smaltové vaničky


1, Tak ako pri vaniach, aj pri vaničkách platí to, že z akrylátu je najväčší výber rozmerov , dizajnov, nakoľko akrylát ako materiál je pri spracovaní ľahko tvarovateľný ,výhodou je aj jeho pocitová teplota, ktorá je zo všetkých vyššie uvedených materiálov najvyššia, pri akryláte ale platí zásada, že nie je vanička, ako vanička.

Pokiaľ uvidíte v ponuke vaničku, ktorá Vás zaujala svojim tvarom, rozmerom, ale vanička sa predáva v podozrivo nízkej cenovej hladine okolo +-70€ pravdepodobne sa nebude jednať a akrylátovú vaničku, ale o jej lacnú náhradu ako je napríklad ABS plast, nezaručí Vám požadovanú pevnosť, ani stálofarebnosť. Kvalitný výrobcovia používajú na výrobu vaničiek zväčša značkový akrylát LUCITE, ktorý sa vyznačuje práve dostatočnou pevnosťou, stálofarebnosťou, a vysokým leskom. Výhodu akrýlátu je tiež jeho opraviteľnosť. V prípade poškodenia do určitej hĺbky, je možné pomocou špeciálnej sady, ryhu alebo škriabnutie opraviť .


2, Tieto vaničky sú vyrábané rovnako, ako ostatné keramické výrobky, je tu teda možnosť zladiť si umývadlo, wc a vaničku z rovnakého materiálu, od jednoho výrobcu. Vaničky sa často vyrábajú s profilovaným dnom, nakoľko samotná glazúra v kontakte s vodou môže byť veľmi klzká.

Tak ako na každom produkte z keramiky, môžu sa aj na vaničke vyskytnúť drobné rozmerové nerovnosti, z blízka môže pôsobiť trochu hrboľato, prípadne ako pomarančová kôra. Pokiaľ by ste sa rozhodli pre výber tejto vaničky a v sprchovacom kúte máte napríklad kovovú silikónovú stierku na sklo, jej pád by mohol spôsobiť odlupnutie glazúry, ktoré už nebude tak ľahko opraviteľné. Pri vaničke taktiež počítajte s vyššou hmotnosťou a náročnosťou pri manipulácii, vanička je samonosná, pokladá sa priamo na podlahu, nie sú k nej nožičky, čiže pri rekonštrukcii bytového jadra bude potrebné vaničku podmurovať.


3, Vaničky s veľkou presnosťou, moderným dizajnom a veľkým výberom tvarov a rozmerov.

Z liateho mramoru sa vyrábajú napríklad aj umývadlá a vane, hrany bývajú oproti keramike, smaltu aj akrylátu najostrejšie, čím sa dá dosiahnuť zaujímavý hranatý dizajn. Vaničky bývajú vysoké len okolo 3cm, sú veľmi pevné, zo spodnej strany majú zaliate závity, do ktorých sa jednoducho nainštalujú nožičky, pripadne sa vanička dá podmurovať, alebo osadiť priamo na podlahu.

V reze je vanička plná, nie sú v nej žiadne dutiny, čo zabezpečuje vysokú pevnosť, pri osádzaní počítajte tiež s vyššou hmotnosť vaničky. Tak ako akrylát, aj liaty mramor má výborné tepelno - izolačné vlastnosti, pri vstupe na vaničku máme pocit, že nie je studená, pri miernom poškodený sa dá taktiež jednoducho opravovať.


4, Môj osobný favorit medzi vaničkami, jedná sa o vaničky z najpevnejšieho materiálu, veľmi vysokou odolnosťou, kvalitný výrobcovia garantujú na vaničky záruku až do 30 rokov. Pod pojmom „smalt” môžeme hovoriť a spojení dvoch prírodných materiálov, ocele a skla. Smaltové výrobky vo všeobecnosti poznáme už veľmi dlho, ich využite sa čoraz viac dostáva do domácností. Maximálna pevnosť, stálofarebnosť, množstvo rozmerov, zo širokej ponuky si dokáže vybrať aj najnáročnejší klient.

Nakoľko sa jedná o sklený povrch, vaničky sa dajú zakúpiť s povrchovou úpravou, ktorá funguje obdobne ako na sprchových dverách a kútoch. Nevýhodou vaničiek, oproti ostatným je vyššia cena, v tomto prípade sa ale za kvalitu opláca priplatiť, pri prvom kontakte s vaničkou si budete musieť zvyknúť na studený pociť, oceľ je ale výborný vodič, po pustený teplej vody, sa aj teplo na vaničke rozloží rýchlo a rovnomerne.Ak hovoríme o sprchových žľaboch, základné delenie by bolo podlahové žľaby a žľaby s odtokom do steny.

Na výber nie je toľko materiálov ako pri vaničkách, nakoľko viditeľná časť žľabu je len rošt, alebo krytka v prípade montáže do steny.


Časti podomietkové, alebo skryté v podlahe tzv. zápachové uzávierke sa robia plastové, kovové, prípadne kombinované, všetky ale musia spĺňať dané požiadavky a normy. Zabudol som ešte na jednu vec a to je podlahová vpusť alebo gulička.V dnešnej dobe sa už ale málo používa, z finančného hľadiska sa jedná o najlacnejšie riešenie, no najmenej estetické. Je potrebné si uvedomiť, že gulička musí byť spádovaná z viacerých strán, čiže musíme vyberať menší formát dlažby. Gulička sa väčšinou používa do technických miestností.


Podlahové žľaby sa robia v rôznych šírkach, dajú sa prispôsobiť do každého sprchového kúta, k dispozícii je viacero stavebných výšok, znova sa dostávame k rekonštrukcii bytu, menšia stavebná výška žľabu v konečnom dôsledku znamená menšiu bariéru pri vstupe do kúta. Vrchná mriežky, alebo rošt, je v podstate jediná viditeľná časť žľabu, robí sa vo viacerých prevedeniach a dekoroch, do špeciálnych žľabov sa napríklad dá vložiť namiesto roštu dlažba, tým pádom je odtok skrytý, voda odteká do štrbiny okolo vloženej dlažby.

Existujú aj žľaby, ktoré sa inštalujú do steny, tak ako sa inštaluje podomietkový systém na wc, podobne sa osadí malá konštrukcia žľabu do steny, podlaha tak ostáva neprerušená a voda odteká do štrbiny v stene. Viditeľný je len kryt žľabu na stene, ktorý sa robí z viacerých materiálov v rôznych vyhotoveniach.


Oproti podlahovým žľabom sa žľaby do steny pohybujú cenovo zhruba o 30% vyššie. Kvalitné žľaby by mali byť jednoduché na údržbu, nachádzajú sa v nich sitká, ktoré zachytávajú väčšie nečistoty, dajú sa vybrať, vypláchnuť, zvyšok sa dá čistiť chémiou, ktorá je vyrobená špeciálne na žľaby.


V praxi si vyberáme aj podľa toho, aký by mal byť výsledný efekt.

Ak riešime bezbariérovú kúpeľňu, aby sprchovací kút tvoril rovinu so zvyškom podlahy v kúpeľni, vhodné je použiť vaničku akrylátovú, z liateho mramoru, smaltovanú alebo akýkoľvek žľab. Pri vaničkách záleží na konkrétnom výbere (výške vaničky), platí teda, čím hlbšia vanička, tým hlbší otvor, kam sa vanička bude vkladať, pri žľabe záleží takisto na jeho výške, ako sme už spomínali. Pri kúpeľniach, ktoré nie je možné urobiť bezbariérovo, ako napríklad rekonštrukcia bytu, alebo domu kde nie je možné odpad nachystať tak, aby voda odtekala správne, prípadne by spád nemal požadovaný sklon, je potrebné vaničku alebo žľab, dostať do určitej výšky aby bol spád dostatočný a voda zo sprchovej vaničky, alebo žľabu odtekala správne, podľa uvedeného prietoku na žľabe, alebo vaničkovom sifóne.

V tomto prípade máme na výber zo všetkých možností, výška osadenia vaničky záleží od hĺbky vaničky, pod vaničkou sa nachádza sifón kvôli ktorému sa vanička dáva na nožičky, prípadne sa podmuruje, vaničke bude osadná v takej výške, aby bol dodržaný sklon spádu k odpadovému potrubiu. Pri sprchovom žľabe je potrebné vytvoriť si lôžko o veľkosti sprchovacieho kúta, žlab sa osadí do potrebnej výšky, dopojí sa, zabetónuje a vyspáduje, väčšinou nám vzniká bariéra od 10 do 15cm.Skúsme si to zhrnúť, pri výbere vaničky by som sa sústredil na akrylát, liaty mramor alebo smalt.

Keramické vaničky sú čo sa kvality dobré, no v globále sa vyrábajú najmenej tým pádom je pri nich aj najmenej rozmerových možností.

Z kategórie žľaby sme na začiatku vylúčili podlahovú vpusť, ostatné žľaby, či už stenové alebo podlahové sú kvalitou porovnateľné, výber konkrétneho typu je teda na tom, do akých priestorov má byť žľab použitý.


Pomaly sa dostávame k otázke, čo bude lepšie, vhodnejšie. Vybrať žľab, alebo vaničku?

Vanička by mohla byť hygienickejšia, vzhľadom na to že nemá škáry, póry, tak ako dlažba, no v dnešnej dobe sa vyrábajú aj veľmi kvalitné škárovacie hmoty, čiže by sa dal použiť pekný žľab, dlažba by bola všade, vanička by nenarušila priestor. Presnú odpoveď nemáme a pre každého klienta môže byť odpoveď rôzna.

Túto otázku s Vami ale vieme konzultovať, každý priestor je originálny, špecifický a klient má vždy svoje požiadavky.


Dúfame , že sme Vám aspoň pomohli získať základný prehľad a informácie ohľadom tejto témy.

Tento projekt bol realizovaný s podporou EURÓPSKEJ ÚNIE

Európsky fond regionálneho rozvoja