loading

pondelok - piatok

10:00 - 18:00 hod

sobota

na objednávku

0905 900 084

dizax@dizax.sk

Škandinávsky
štýl bývania

Škandinávsky<br> štýl bývania

Škandinávsky štýl bývania, alebo inak nazývaný severský štýl, má v súčasnosti náskok v rebríčku obľúbenosti interiérového dizajnu. Je charakteristickým pre krajiny Nórsko, Švédsko, Fínsko, Dánsko a Island. Jednoduchosť a príroda ako zdroj inšpirácie sú jedným z hlavných atribútov zariadenia bytu či domu v tomto duchu.Aj keď je škandinávsky štýl doménou severských krajín, čoraz viac sa rozširuje do rôznych zemepisných šírok.


Škandinávsky štýl interiéru svoju “kariéru” odštartoval v 50.rokoch 20.storočia. Konkrétnym štartovacím impulzom bola výstava Triennale di Milano, ktorá spôsobila doslova senzáciu tohto “jednoduchého” štýlu. Možno za to vďačí práve vtedajšej presýtenosti zdobeného nábytku, ktorý bol tak preferovaný najmä u “panstva”. Severské ponímanie zariadenia sa totiž vyvíjalo “samostatne”, ako by bolo odtrhnuté od zvyšku sveta.Spomínaná výstava sa kvôli veľkému záujmu presunula aj do Ameriky, kde zožala rovnaký úspech. Dizajnéri prinášajú do tohto štýlu aj materiál plastu, ktorý je v súčasnej dobe veľmi populárny, aj keď donedávna bol ešte symbolom lacného, skôr exteriérového nábytku. Kvalitná remeselná výroba u obyvateľov Škandinávie mala za následok, že nábytkový trh bol bohatší o kvalitné a praktické produkty.


Škandinávsky štýl bývania Škandinávsky štýl bývania Škandinávsky štýl bývania Škandinávsky štýl bývania


Škandinávsky štýl bytu či domu má “dlhú životnosť” aj vďaka jeho neutrálnemu základu. Biela síce dominuje, no je obohatená o prvky a farby prírodných materiálov. Štruktúra dreva na podlahe je neodmysliteľnou súčasťou, avšak o slovo sa hlásia bledé odtiene. Breza, javor, jaseň či bielený dub budú skvelou voľbou. Ak zostaneme “na zemi”, aj téma kobercov má svoje špecifiká. Celoplošnému zakrytiu sa radšej vyhnite a uprednostnite kusové koberce bledých farieb a vzorov, ktoré pripúšťajú geometrické tvary, no s jednoduchými a nie okrúhlymi líniami. Steny znesú rôzne odtiene bielej, ale tiež sivej. Práve druhá zmienená patrí medzi najpoužívanejšie farby. Aj v súčasnosti moderná tabuľová čierna sa môže mihnúť v škandinávskom interiéri. Výborne doladí napríklad celkový ráz kuchynskej linky, ale aj detskej izby.


Na spestrenie domácnosti pokojne použite aj pastelové farby, ktoré však prenechajte len určitým kúskom zariadenia. Nepúšťajte sa do kombinovania niekoľkých odtieňov. Jedna, prípadne dve výrazné farby sú maximum. Kožušiny prikryjú podlahu aj nábytok určený na sedenie, pohovkám pristanú vankúše a “pleteniny”, napríklad s folklórnym motívom.

Ako zariadiť škandinávsky interiér?


  • s nábytkom bez zaoblenia – hrany a čisté línie sú to pravé
  • funkčne – estetika neprevyšuje praktickosť
  • vzdušne – doplnky a dekorácie majú tentokrát pauzu (nie však úplne, strieborné svietniky majú zelenú)
  • jednoducho, striedmo a minimalisticky
  • s použitím prírodných materiálov – drevo, koža, vlna…
  • s výberom prírodných odtieňov farieb – biela je nositeľkou štýlu
  • ekologicky – prírodnému prostrediu sa dá pomôcť aj prostredníctvom “bývania s rozumom”
  • s dostatkom osvetlenia – presvetlený interiér je základ, nezaťažujte okná závesmi (dizajnové umelé osvetlenie je taktiež plus)
  • na zdobenosť a ornamentálnosť úplne zabudnite, vypusťte aj ozdobné frézovanie nábytku

A keď máte nejaké pochybnosti, príďte k nám do Dizaxu, radi vám pomôžeme...


Gabika Malčeková

Tento projekt bol realizovaný s podporou EURÓPSKEJ ÚNIE

Európsky fond regionálneho rozvoja