loading

pondelok - piatok

10:00 - 18:00 hod

sobota

na objednávku

0905 900 084

dizax@dizax.sk

Prevenskálsky a rustikálny
štýl bývania

Prevenskálsky a rustikálny<br> štýl bývania

Provensálsky štýl – plný romantiky


Provensálsky štýl má svoje špecifické prvky, tak ako aj iné štýly, a je jedinečný. Hovorí sa mu aj vidiecky štýl.

Je zaujímavý najmä pre neho konkrétnymi symbolmi ako je levanduľa, nostalgia, ženskosť. V interiérovom dizajne si získal veľkú obľubu a medzi ľuďmi patrí k žiadaným štýlom v bytoch a domoch. Vznikol z francúzskeho palácového štýlu a je preň typická biela alebo smotanová farba nábytku. Tie bývajú niekedy doplnené ešte kvetinovými motívmi.

K ďalším typickým znakom tohto štýlu patrí rustikálny ráz interiéru, podlahy z tvrdého dreva alebo z terakotových dlaždíc, podlahy i stropy bývajú natreté nabielo, neomietnuté kamenné murivo či omietky v pastelových farbách, bytové doplnky z tepaného železa, jemné látky a starožitný biely nábytok a dekorácie stredomorského štýlu, ktoré pochádzajú z oblasti južného Francúzska - sušené kytice z levandule, prútené biele košíky, motívy levandule či slnečníc na ďalších doplnkoch, keramike, látkach a podobne.Rustikálny štýl – v atmosfére pokojného vidieka


Rustikálny štýl bývania je stále populárny a v poslednom čase jeho obľúbenosť ešte vzrástla. Môže za to zrejme i fakt, že ľudia sa čoraz viac snažia vracať k prírode, prírodným materiálom v oblasti bývania, objavovať čaro starých vecí a znova používať to, čo už by inak skončilo na smetisku. Ak aj vám učaroval tento štýl, možno vás zaujmú nasledujúce tipy.

Zdôraznite to prírodné - nechajme vyniknúť a vyzdvihnúť prírodnú stránku a pôvod jednotlivých vecí. Prirodzený až akoby surový vzhľad dreva či kameňa, textílie v prírodných a zemitých farbách a prevaha prírodných materiálov, to všetko je patrí k rustikálnemu štýlu.

Do rustikálneho štýlu jednoznačne patrí drevo. Nie však nejako krásne opracované, ale skôr také so surovým prírodným vzhľadom, neopracované alebo opracované len jemne. Drevo možno zakomponovať do každého kúta - či už je to drevená posteľ v spálni, drevené trámy v strope, drevený nábytok, kuchynský stôl a stoličky a podobne.

Do tohto štýlu patria prírodné materiály, textílie akoby preverené časom - vrecovina, ťažké bavlnené textílie či ľan, najlepšie v prírodných odtieňoch - dodajú vášmu interiéru príjemnú rustikálnu atmosféru. Či už závesy, poťahy, obrusy, koberce, to všetko pomôže dotvoriť ten správny look. Čo sa týka vzorov, lepšie je voliť textílie bez vzoru, prípadne len s nejakým jednoduchým vzorom, ako sú napríklad pásiky.

Pri dosiahnutí rustikálneho štýlu však netreba nejako extrémne špekulovať. Cieľom je dosiahnuť prirodzený vzhľad dávnych poctivých časov a na to by ste v podstate nemali potrebovať drahé kúsky nábytku či rôznych bytových doplnkov. Práve naopak, ponúka sa tu priestor pre znovuobjavenie a opätovné využitie starého nábytúku.


Dúfam, že sme vás aspoň trošku objasnili tieto dva štýly bývania. Ak však máte nejaké otázky, prídte k nám do Dizaxu a radi vám pomôžeme....

Tento projekt bol realizovaný s podporou EURÓPSKEJ ÚNIE

Európsky fond regionálneho rozvoja