loading

pondelok - piatok

10:00 - 18:00 hod

sobota

na objednávku

0905 900 084

dizax@dizax.sk

Nadčasový mramor

Nadčasový mramor

V súčasnosti riešime veľmi veľa projektov, kúpeľní ale celkovo aj interiérov, do ktorých je zasadený dekor mramoru, preto by som vám ho rada priblížila, dostala viac do povedomia jeho použitie a aplikáciu tohto dekoru aj na iných materiáloch.


Nadčasový, nestarnúci a pre mnohých spájaný s luxusom. Mramor samozrejme nie je žiadna novinka na trhu. Patrí medzi materiály, ktoré nestarnú a ktorými nič nepokazíte. Napríklad aj sklo a drevo sú tiež materiály, ktoré sa používajú stále v rôznych svojich obmenách. Riešia sa len ich formáty, ktoré dnes už siahajú do veľkoformátových platní a nové obmeny štruktúr a povrchov či už v lesku alebo mate. Dnes čoraz viac môžete vidieť matný povrch mramorových dekorov, priečne rezy dreva a sklo aj sa dá vyrobiť už vo formátoch, kedy riešite skôr ako taký rozmer vlastne vôbec dostanete do svojho interiéru. Limity sú už nadstavené veľmi vysoko a my už máme kontakty pre istotu aj na žeriavnikov :-).


mramor v interiéry mramor v interiéry mramor v interiéry


Mramor ako taký, v svojej prírodnej podobe je drahší materiál, bez ošetrenia nasiakavý, preto výrobcovia tento dekor prenášajú na obklady, dlažby, umelé kamene, lesklé lamináty či kompaktné dosky, a niektorí odvážlivci aj na tapety, ale tam sa už láme hranica luxusu a gýču... Niekedy je menej viac. Túto štruktúru kryštalickej horniny teda nepoužívame len v kúpeľniach a na dlažbách, prípadne na pracovných doskách, ale vďaka veľkému záujmu a nových technológiám aj na nábytkoch, stolíkoch a hlavne doplnkoch. Mramorovými vázami, dózami, svietnikmi, podnosmi, si rýchlo a ľahko prinesiete čaro a jedinečnosť tohto materiálu do svojich domovov...


Jeho farba je rôzna. Od základného bieleho, či bieleho so šedými žilkami, môžete vyberať z rôznych odtieňov béžových, hnedých, tmavosivých. Ideálne sa kombinuje so sklom, zrkadlovými plochami, chrómom, nerezou, čiernymi detailnými prvkami, ale aj kovmi s imitáciou medi, zlata či ružového zlata. Ak je niekomu výsledný efekt pocitovo chladný, stačí doplniť do interiéru drevo, alebo voliť práve jeho teplejšie béžové odtiene.


mramor v interiéry mramor v interiéry mramor v interiéry


Najčastejším materiálom, s ktorým sa stretnete sú obklady a dlažby, pri ktorých odporúčame ísť do čo najväčších formátov a nechať vyniknúť či už jemné žilky alebo výraznú neopakovateľnú štruktúru, akú dokáže vytvoriť len príroda sama... Technologicky vyspelé materiály prinášajú formáty bez škár a na obloženie kúpeľní vám bude stačiť už „len“ zopár kusov :-). A dovolím si tvrdiť, že tieto obklady napríklad 120x240cm nie sú už dnes cenovo nedostupné...


Veľa ľudí si mramor spája s predekorovanými alebo nazvem to ľudovo „nóbl“ interiérmi, ale mali by sme tento luxus práve brať v súvistosti s jeho vyznievajúcou pevnosťou, nestarnúcim vzhľadom a kvalitou. Hlavnou zásadou je to s mramorom neprehnať, nechať ho vyniknúť popri iných materiáloch.


Jana Srncová, Mgr.art.

Tento projekt bol realizovaný s podporou EURÓPSKEJ ÚNIE

Európsky fond regionálneho rozvoja