loading

pondelok - piatok

10:00 - 18:00 hod

sobota

na objednávku

0905 900 084

dizax@dizax.sk

Kuchynské spotrebiče
( I. časť )

Kuchynské spotrebiče <br>( I. časť )

Po tom, ako ste sa so svojím dizajnérom a poradcom dostali až do úspešného finálne s výzorom kuchynskej linky, prichádza na rad ďalšia etapa, a to výber správnych spotrebičov. Aj na to je najideálnejšie využiť rady skúsených poradcov, ale prečo nemať aspoň základné poznatky ktoré uľahčia rozhodovanie?

Varná doska, rúra, mikrovlnná rúra, chladnička, mraznička, odsávač pár, umývačka riadu...je veľa spotrebičov ktoré si treba dobre vybrať, premyslieť základné parametre ako Design spotrebičov, funkcie, cena, údržba, veľkosť. V prvej časti tejto „prehliadky spotrebičov“ sa budem venovať varných doskám.


Varné dosky


Pri varných doskách poznáme základné delenie :


Indukcia, sklokeramika, plyn


Indukcia potrebuje na svoje fungovanie napätie 380V. Čo dnes už nie je problém. Sú indukcie ktoré majú pripojenie aj na 230V, ale tie by som nikdy neodporúčala. Stáva sa že fungujú len dve varné zóny zo štyroch alebo vyhadzuje poistky. Indukcia je najpohodlnejšia, najrýchlejšia, najekonomickejšia a hlavne najbezpečnejšia forma varenia. Zohriate napríklad vody je veľmi rýchle, čo šetrí Váš čas ale aj financie, nakoľko nemáte taký veľký odber elektrickej energie. Nehreje po celej svojej zóne, ale len v mieste, kam položíte hrniec a chladne behom krátkej chvíľky, čo eliminuje riziko spálenia sa opretím o varnú dosku. Ďalšia obrovská výhoda indukcie je v jej rýchlosti zmeny teploty, laicky povedané, keď znížim teplotu na ovládaní, automatický sa zníži aj teplota, v tomto si je veľmi podobná s plynom, preto ľuďom ktorí menia plyn a uvažujú či Indukcia alebo sklokeramika, voľba je jasná. Jedinú nevýhodu ktorú indukcia má je potreba „špeciálnych“ hrncov, pričom hrnce nie sú vôbec tak špeciálne ani cenovo drahšie, majú magnetické dno. Čiže keď priložíte zo spodnej časti hrnca magnet, drží na hrnci. Kto už raz indukciu mal, inú varnú dosku už chcieť nebude ;)


Sklokeramická varná doska potrebuje bežné zapojenie na 230V. Na rozdiel od indukcie, na sklokeramike hreje celá varná zóna, čo jednak zvyšuje riziko popálenie a aj zvyšuje odber elektrickej energie. V rýchlosti zohriatia napríklad vody, je veľmi porovnateľná s plynom.


Plynová varná doska je v poslednej dobe najmenej používaná. Väčšina domácností si prípojku plynu rušia a nahrádzajú ich zväčša indukciou.

Plynové varné dosky môžeme byť nerezové alebo horáky na skle. Taktiež je rozdiel v horákoch, či hľadáte stabilnejšie položenie hrncov, alebo radšej ľahšiu údržbu. Aj tu existuje viac možností.
Indukčné a sklokeramické varné dosky sa vyrábajú v rôznych rozmeroch a prevedeniach.

Tieto varné dosky môžu mať hrany skosené alebo po hrane ide nerezový prúžok. Praktickejšia na údržbu je určite skosená hrana.
Ďalej sa líšia varnými zónami, môžu byť kruhové, alebo spojené. Dnes sa veľmi využíva kombinácia týchto zón. Veľká výhoda je pri varení vo väčších hrncoch.
Najdôležitejšie mi pri každom type varných dosiek je, aby každá varná zóna malá vlastné ovládanie.
Keby to mám celé zhrnúť, najpraktickejšia varná doska je určite indukčná. Má nespočetne veľa plusov ktoré určite oceníte. Ak sa rozhodnete pre plynové varné dosky, najľahšiu údržbu a najkrajší design majú dosky na skle, s menšími horákmi.

Pre základnú predstavu Vám toto menšie rozdelenie určite pomôže, ale pre ten najsprávnejší výber zo všetkých parametrov, funkcií a značiek je najlepšie obrátiť sa na skúsených poradcov, napríklad u nás v, Showroom-e Dizax.

S pozdravom Jana, Dizax

Tento projekt bol realizovaný s podporou EURÓPSKEJ ÚNIE

Európsky fond regionálneho rozvoja